Kapatma
Ayrıntılı: Nasıl Yazar Olacağınızı Öğrenmek İçin İhtiyacınız Olan 10 Adım

Bir önceki yazımızda nasıl yazar olabileceğinize dair maddeleri sıralamıştık. Gelin şimdi bu maddelere biraz eğilelim:

1) Daha İyi Bir Okuyucu Olun

Tanıdığım en iyi yazarların hepsi aynı zamanda doymak bilmez okuyuculardır. Ne kadar çok okursanız ve özellikle ne kadar çok kitap okursanız, yüksek kaliteli yazılara o kadar çok maruz kalırsınız.

Bunu fark etmeden metnin unsurlarını içselleştiriyorsunuz ve yavaş yavaş bunları kendi yazınızda uygulamaya başladığınızı göreceksiniz.

Sadece bu değil, okumak size fikir verir. Bir sürü fikir. Ve ne kadar çok fikriniz varsa, onları kağıda dökmek o kadar kolay olur.

Daha İyi Bir Okuyucu Olmak için Kaynaklar:

  • Bu Kitapları Deneyin – Bugün okumaya başlamak ister misiniz? Okuma sevgisini yeniden başlatmanıza (ve sizi bir yaşam tarzı girişimcisi olmaya hazırlamanıza) yardımcı olacak 12 kitap bulacağınız bu gönderiye göz atın.
  • Goodreads – Bu, okumaya adanmış bir sosyal ağdır. Kitapları bulmak, incelemeleri görmek ve arkadaşlarınızın ne okuduğunu kontrol etmek için kullanın. Burada daha önce hiç düşünmemiş olabileceğiniz birkaç harika kitap bulabilirsiniz.
  • Yerel Kütüphaneniz – Evet, kütüphaneler harika kaynaklarla dolu, hepsi ücretsiz. Ve çoğu kütüphanede artık tüm geleneksel şeylere ek olarak çevrimiçi kitaplar ve sesli kaynaklar da bulunuyor.

2) Her Gün Yaz

Hayattaki her şeyde olduğu gibi, pratik yapmak mükemmelleştirir.

Yazınızı ayda 3 tweet ile sınırlarsanız, muhtemelen pek gelişmeyeceksiniz.

Ancak her gün yazarsanız, sürecin kolaylaştığını fark etmeye başlayacaksınız. Düşünceler netleşiyor. Ve en önemlisi, bundan daha çok zevk almaya başlayacaksınız.

İyi olduğumuz şeyleri yapmak her zaman daha eğlencelidir. Yazmak da farklı değil.

Bunu yapmanın harika bir yolu, her gün belirli sayıda kelimeyi taahhüt etmektir.

Ve eğer benim gibi tüm işi bir blog ve internet üzerine kurulu biriyseniz? Ne kadar çok yazarsam, o kadar başarılı olurum.

Her gün yazmak için biraz yardıma mı ihtiyacınız var? Bu 25 yazma aracı sizi doğru yola götürecek.

3) Bir Blog Başlatın

Yazar olmanın en iyi yollarından biri olan bloglardan bahsetmişken, oldukça basit  bir şekilde yazar olmak!

Bunu yapmanın en hızlı yolu bir blog başlatmaktır. Bu, aynı zamanda, hangi  çevrimiçi işe başlarlarsa başlasınlar, insanlara atmalarını önerdiğim ilk adımdır  :

Bir blog başlatmak hayatımı tamamen değiştirdi. Location Rebel’ı 2009’da başlattığımda, bana sahip olduğu fırsatları sağlayacağına dair hiçbir fikrim yoktu.

Başlamanın olumlu etkileri hızlı bir şekilde gerçekleşti, araç. Sadece şu 56 nedene bakın . Bunu bu siteye başladıktan bir yıldan daha kısa bir süre sonra yazabildim.

Ne hakkında yazacağınızdan emin değil misiniz? Ben de değildim. Sadece geri dönün ve 2009 Yazından Arşivlerime bakın – bu konuda hiçbir fikrim yoktu ve yazım da oldukça kabaydı.

Ama merak ettiğim veya düşündüğüm her şeyi yazdım ve zamanla niş ve konular netleşmeye başladı, aynısı sizin için de olacak.

Başlamak için ihtiyacınız olan her şey burada: İlk Blogunuzu Oluşturmak için Adım Adım Kılavuz.

Bir yazı işi veya blog kurmanın yasal tarafı hakkında endişeleriniz varsa, bu iş yapısına genel bakış stresi hafifletmeye yardımcı olacaktır.

4) Ann Handley’nin “Herkes Yazıyor” kitabını okuyun

İnsanlar benden nasıl daha iyi bir yazar olunacağına dair adımlar istediğinde, onlara her zaman Herkes Yazıyor’u okumalarını söylerim.

Her zaman yazdığımız, pazarladığımız ve tanıttığımız konsepti tam olarak kabul ediyor – farkında olmasak bile.

Özellikle çevrimiçi ortamda başarılı olacak ilgi çekici ve ilginç içerik yazmaya odaklanmanıza yardımcı olur.

Konuyla ilgili önerdiğim diğer kitaplar:

5) Çevrimiçi Yazma Kursuna Kaydolun

Az önce hevesli yazarlar için en sevdiğim kitaptan bahsettik, peki ya gerçekten her şeyi yapmak ve zanaatlarını gerçekten geliştirmeye başlamak isteyen insanlar?

Yazar olmak isteyenler için çevrimiçi olarak birçok farklı kurs var.

Benim favorim CopyHour.

Bu, özellikle nasıl daha iyi bir metin yazarı olunacağına veya sözlerinizle nasıl daha ikna edici olunacağına odaklanır. Oldukça alışılmadık bir yaklaşım benimsiyor, ancak işe yarıyor. Bu sayede kendi becerilerimi de geliştirdim.

İyi bir başlangıç ​​noktası arıyorsanız  , doğru yola girmenize yardımcı olacak ücretsiz  serbest yazma kılavuzumuzu alın.

6) Gerçek  Eleştirileri Alacak Bir Yer Bulun 

Bu sadece yazarların değil, bir bütün olarak yaratıcıların veya iş adamlarının sorunudur.

Çoğu zaman insanlardan gerçek geri bildirim almak zor olabilir çünkü size en yakın olanlar  iyi hissetmenizi ister.

Size gerçekten duymanız gerekeni söylemektense kibar ve kibar olmayı tercih ederler.

Yazma becerilerinizi geliştirmeye çalışırken, bu  korkunç. İstediğiniz son şey, kötü alışkanlıkları tekrar etmeye devam etmek veya ilginç olmayan işler yapmak için saatler harcamaktır.

Annen muhtemelen işini eleştirecek en iyi kişi değil. Ne de önemli ötekiniz.

Güvendiğiniz bir iş arkadaşı veya akıl hocası bulun ya da gerçek  geri bildirim almak için çevrimiçi topluluklar bulabilirsiniz  .

Eleştiri yazmak için forumlar:

  • Location Rebel Academy – Üyelerimize içerik yazıları, web siteleri ve müşteri bulma yaklaşımları hakkında sürekli geri bildirimde bulunuyoruz. Arkadaş canlısıyız, ancak katıyız ve her zaman iyi yaptığınız şeyleri tamamlayacak olsak da, size asla sadece duymak istediğinizi söylemeyeceğiz.
  • Yazma Forumları – Bu forumlar kurgu yazmaya odaklanma eğilimindedir, ancak yazı stiliniz hakkında geri bildirim almak ve aynı zamanda fikir almak için harika bir yer olabilir.
  • Legend Fire – Bu, özellikle eleştiri yazmak için bir forumdur. Yine genellikle yaratıcı yazmaya odaklanır, ancak mükemmel bir başlangıç ​​noktasıdır.

7) Günlük Tutmaya Başlayın 

Bu, en başarılı girişimci arkadaşlarımın birçoğu arasında gördüğüm ortak bir konu – onlar günlük tutuyorlar.

Bazen günde 5 dakika, bazıları 1 saat.

Günlük tutmak, yalnızca düşüncelerinizi düzenlemenize ve görevlere veya girişimlere öncelik vermenize yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda düzenli olarak yazarak da gelişmeye başlarsınız.

Daha önce de belirttiğimiz gibi, yazar olmak için yapabileceğiniz en önemli şey  yazmaktır. Günlük tutmak, herhangi birini duyurmak zorunda kalmadan bunu yapmaya başlamanın kolay bir yolu olabilir.

İşte kullandığım üç dergi:

  • Moleskine – Yazmak için alabileceğiniz en iyi şey bu, eller aşağı. İstem yok, sadece düşüncelerinizi yazmanız için boş sayfalar.
  • Verimlilik Planlayıcı – Bu bana bir arkadaşım tarafından verildi ve bence  harika. Her gün bir günlük yazma fikri gözünüzü korkutuyorsa, bununla başlayın. Günlük ve haftalık görevlerinize odaklanmanıza yardımcı olur. Günlük olarak yazarak, bu alışkanlığı oluşturmaya başlarsınız ve bu alışkanlığı da daha serbest biçimli günlük yazmaya çevirebilirsiniz.
  • Self Journal – Yukarıdaki Verimlilik Planlayıcıya çok benzer, ancak minnettarlığa ve her gün küçük eylemleri izlemeye odaklanıyor.
BestSelfCo tarafından Özgünlük

Son bir aydır Self Journal’ımı kullanıyorum.

8) Daha Konuşkan Olma Pratiği Yapın

Bu şimdiye kadar aldığım en iyi yazma tavsiyesi olabilir. Yazdığım ilk konuk yazılarından biri kişisel finans sitesi Get Rich Slowly içindi.

Sitenin arkasındaki adam JD Roth , revizyonlar sırasında bana defalarca “Daha konuşkan ve rahat ol,  daha fazla kasılma kullan!” dedi.

Çevrimiçi olarak ne kadar çok sohbet ederseniz, yazınızı okumak o kadar kolay olur, daha fazla bağ kurulabilir ve güvenilir olursunuz ve yazma akışınız o kadar iyi olur.

2009’daki yazımı şimdikiyle karşılaştırırsanız,  daha birçok  kasılma ve çok konuşma tonu fark edeceksiniz.

Bunun için teşekkür etmem gereken JD var.

9) “Sarhoş Yaz, Ayık Düzenle”

Bu, Hemmingway’e atfedilen ve bence çok fazla geçerliliği olduğunu düşündüğüm ünlü alıntıdır. (Çoğu kişi Hemmingway’in  bu terimi gerçekten  kullanmadığı konusunda hemfikir olsa da .

Elbette, istersen kelimenin tam anlamıyla alabilirsin, ama kişisel olarak yorumlama şeklim, yazının yaratıcı ve özgürce akmasına izin ver.

Araştırmaya, bağlantı eklemeye, biçimlendirmeye veya fazla düşünmeye dalmayın.

Sadece yaz.

Ardından, düzenleme, gözden geçirme, biçimlendirme eklemek ve ilk taslağınız sırasında bildiğiniz tüm iddiaların gerçekten doğru olduğundan emin olmak için yeni gözlerle geri dönün.

Hemmingway sarhoş yazmamış olabilir ama Havana’daki iyi noktaları nasıl seçeceğini kesinlikle biliyordu. Bu, Çanlar Kimin İçin Çalıyor’u yazdığı Hotel Ambos Mundos’taydı:

10)  Neden  Yazar Olmak İstediğinizi Anlayın

Yazar olmak için neredeyse sınırsız sayıda iyi neden var. Belki serbest yazarlığın ilk aşamalarına geçmek istiyorsunuz , belki oyununuzu geliştirmek ve bir B2B içerik yazarı olmak istiyorsunuz, ya da belki de çok sayıda kitap yayınlamak istiyorsunuz .

Ancak bu nedenlerden hangisinin daha iyi bir yazar olmak istemenizin nedenleri olduğunu bilmelisiniz  

Her şeyde olduğu gibi, ancak arkasında uygun motivasyona sahipseniz zanaatınızı geliştirebilir ve becerilerde daha iyi olabilirsiniz.

Motivasyonunuz nedir?

Arkadaşlarınıza hayatınızın gerçekten ne kadar harika olduğunu kanıtlamak için daha çekici Facebook gönderileri yazmak mı? Arsız ve akıllıca hazırlanmış e-postalarınızla etkileyicilerin dikkatini çekmek mi?

Yoksa bundan daha fazlası mı?

Nedeni ne olursa olsun, nasıl yazar olunacağını öğrenmeye çalışıyorsanız  , nedenini bilin ve  becerilerinizi geliştirme arayışınız sırasında buna odaklanın.

Kaynak: https://www.locationrebel.com/

Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar işaretlenmiştir *